Práce na vzniku dvojjazyčné brožury byla dnes v Habartově oficiálně zahájena

Naše základní škola oslaví v letošním roce krásné 50. výročí své existence a to je vhodná příležitost ke vzniku něčeho nevšedního. Proto jsme se rozhodli využít spolupráce s německou partnerskou školou  G.E.Lessinga z Lengenfeldu, která by měla dát vzniknout česko-německé brožuře o našich městech.

Na realizaci tohoto projektu jsme se s německými přáteli předběžně dohodli již při naší návštěvě Lengenfeldu na počátku února tohoto roku. Ony tři uplynuvší měsíce jsme využili k promyšlení detailů, naplánování celého harmonogramu a také k vypsání projektové žádosti na Euroregio Egrensis, neboť celkové náklady se vyšplhají až ke čtvrt miliónu a uhradit tuto částku pouze ze zdrojů naší školy by nebylo takřka možné. Bylo nutné počítat s financemi na dopravu, pojištění, grafický návrh brožury, její tisk, výtvarné potřeby, překladatelské služby a v neposlední řadě i stravu zapojených autorů. Bude-li nám přát štěstí, může se nám až 85 procent uznatelných nákladů podařit získat díky Euroregiu Egrensis zpět.

Samotná brožura má čítat něco okolo 70 stran. Je koncipována jako vzájemný pohled dětí na partnerská města, Češi malují německé město a žáci z Lengenfeldu pak zase Habartov. Každému ze zapojených autorů bude vyčleněna dvojstrana, přičemž při své návštěvě partnerského města si vybere místo, které chce ztvárnit, to si vyfotí a podle fotografie jej pak přenese na papír. Brožura pak bude obsahovat velkou kresbu místa, u níž bude autentická fotografie, stručný popis a také foto autora s jeho základními údaji.

Knížka však bude obsahovat i texty a to jak oficiální o historii a současnosti obou měst, tak také slohové práce, které obě sídla  představí opět prostřednictvím očí svých dětských obyvatel. Veškeré texty budou samozřejmě přeloženy do obou jazyků.

V úterý 10. května se uskutečnila 1. návštěva lengenfeldských malířů. Dorazila k nám skupina asi dvanácti vybraných kreslířů. Počasí nám přálo, a tak jsme nerušeně mohli absolvovat více jak dvouhodinový výlet po městě a jeho okolí. Pochlubili jsme se zánovní knihovnou a muzeem, novými hřišti, náměstím, opravenými fasádami domů a v neposlední řadě i napouštěným jezerem Medard a in-lineovou dráhou u jezera Boden. Německým kamarádům jsme objasnili, jak zde krajina vypadala ještě před několika lety a jak jsme rádi, že se to výrazně změnilo k lepšímu. Lengenfeldským se naše rozkvetlé a zelené město líbilo a jistě zde našli inspiraci pro svoje kresby.

Za necelý týden vyrazíme i my do Lengenfeldu, kde nás čeká podobný program. Poté absolvujeme ještě jedno kolečko návštěv, hlavně se však již bude intenzivně pracovat na výtvarných dílech. Jejich dokončení je plánováno do poloviny června. Následovat bude jejich digitalizace a předání tiskárně, která připraví grafický design. Přes prázdniny vše doladíme a tisknout bychom chtěli někdy v září či říjnu. Nejpozději v říjnu by měla brožura spatřit světlo světa a v listopadu bude pokřtěna a představena v rámci vyvrcholení oslav padesátého výročí ZŠ Habartov.

Mgr. Aleš Plevka, tř. učitel VIII.B