Hádanky: Kdo jsem?

V hodině literatury jsme si přečetli článek o jírovci maďalu. Jaké jsou jeho typické znaky, podle čeho ho poznáme, jaké jsou listy, plody. Kde všude daný strom můžeme vidět a další zajímavé informace. Po přečtení článku, jsme měli za úkol vytvořit hádanku k vybranému stromu. V další hodině nám je paní učitelka přečetla a my jsme hádali, o který strom se jedná. Některé hádanky Vám představíme:

Ahoj, jsem listnatý strom. Můžu vyrůst až do výšky 30 metrů. Mám složený list, a když rozkvetu (kvetu v dubnu) mám žluto zelené okvětní listy. Mám trochu menší kvítky a vždycky jich mám víc vedle sebe. Mám příjmení klen. Kdo jsem? (javor klen – Anita Matoušková)

Nadzemní část keře je tvořena nejprve vzpřímenými, později obloukovitě převislými větvemi. Zprvu jsou zelené, později hnědé. Dorůstají do délky až 10 m. Jsou nepravidelně porostlé hákovitě zahnutými, dole klínovitě rozšířenými ostny. Listy jsou složené z 5-7 lístků. Kdo jsem? (růže šípková – Helena Bubenčíková)

Můj strom zná každý. Není jehličnatý. Listy má jako kopečky, a není vůbec malý, zato široký. Jeho větve nejsou krátké, ale dlouhé. Plod má vojáčky, na hlavě čepičku a na bříšku jehličku. Kdo jsem? (dub letní – Jan Chovanyecz)

Můj strom se vyskytuje dosti hojně z nížiny až do podhůří. Najdeme ji ve světlých listnatých a smíšených lesích, v lužních i svahových lesích a na sutích. Je často vysazovaná do alejí a parků. Jsem opadavý listnatý léčivý strom. Obdobně lze využít i s příjmením velkolistou. Ostatní druhy se u nás mnohdy vysazují, jsou však pro sběr nevhodné. Kdo jsem? (lípa malolistá – Peter Šuňavec)

Mám mohutný, hluboko pronikající hlavní kořen. Můj list má klínovitou dolní část. Mám lepkavé listy. Poměrně velkými tmavými jizvami na kmeni a na větvích. Kvetu v březnu až dubnu, jsem dvoudomý strom. Pro sadovnické účely se pěstuje řada kultivarů, které se liší vzrůstem, tvarem koruny, barvou borky, větévek a letorostů. Kdo jsem? (topol černý – Adéla Čížková)