Chemie - pokusy

ROZKLAD BAREV – Chromatografie + krystalizace NaCl .
Které barvy se schovávají ve fixech ?
Připravili jsme si solný roztok a kornoutky z filtračního papíru. Na jeden filtrační papír jsme namalovali fixou cca 3cm terč a vystřihli střed. Tento pomalovaný filtrační papír jsem položili na kornoutek nepomalovaný a opatrně položili do solného roztoku tak, aby se roztok dotýkal jen spodního kornoutku.
Žáci pozorovali celou hodinu, co se dělo s namalovanou barvou. A co objevili po týdnu?
Pokus opakovali i s dalšími barvami.
A na co přišli?
Všechny barvy fixů vznikly smícháním třech primárních barev: modré, žluté a červené.
CO SE TO DĚJE ?
Voda vzlíná vzhůru papírovými vlákny. Tento jev by nebyl možný
u hladkých druhů papíru. Náplň fixů se skládá ze tří primárních barev: modré, žluté a červené. Když se voda spojí s barevným inkoustem, vzlínají i barvy. Ty nejlehčí barevné pigmenty stoupají snadněji, než ty těžké.

Slámová Dagmar