I děti z Habartova již navštívili Lengenfeld  a mohou začít pracovat na brožuře

Necelý týden uplynul od návštěvy německých kamarádů v Habartově, ti tak získali v práci na společném projektu mírný náskok, který však od pondělí 16. května budeme jistě postupně dotahovat. V tento den se totiž na podobnou návštěvu do Lengenfeldu vydala skupina habartovských výtvarníků.

Dvanáct školáků a dva členové doprovodu (výtvarnice a fotograf a překladatel v jedné osobě) tento den nezamířili na běžnou výuku do školy. U vchodu na nás totiž v 8 hodin čekalo vozidlo s dvorním řidičem Radimem, který nás měl za úkol přemístit asi 80km na západ, do saského Lengenfeldu, jenž je již po několik let partnerským městem Habartova.

Počasí nebylo sice tak krásné jako při předchozím setkání v Habartově, ale my byli spokojeni hlavně s tím, že neprší. Asi 90 minutovou cestu jsme zvládli bez obtíží a krátce po půl desáté jsme vystupovali před partnerskou školou G.E.Lessinga v Lengenfeldu. Zde se nás ujala místní učitelka I.Tüpner a posléze nás přivítala i samotná ředitelka školy a to paní Wandrack. Přijetí to bylo jako vždy velmi vřelé a přátelské. Následovalo krátké občerstvení a pak jsme se již vydali asi na dvou a půl hodinový výlet po městě a okolí.

Nejprve jsme zavítali na vyhlídku zvanou"houba", odkud byl krásný pohled na celé město, a která se navíc stala i předobrazem pro vyhlídku Masák v Habartově, která je nad jezerem Medard. Dále nás čekala malá exkurze do smutné historie, neboť jsme se ocitli na místě, kde se v 2. světové válce nacházel menší koncentrační tábor, jehož vězni ve vedlejší továrně vyráběli součástky do bojových letadel Luftwaffe.

Mnohem více ale všechny nadchnul prostor venkovního koupaliště, být o něco slunečněji, asi bychom lákavé vodě neodolali. Navíc čistou vodu doplňoval krátce střižený zelený pažit, pískové hřiště na volejbal, skluzavka, milé posezení zkrátka bezva idyla. Moc se nám líbil také park se vzrostlými stromy, kde se konají mnohé slavnosti. Bez povšimnutí jsme nemohli minout ani školská zařízení, radnici a nepřehlédnutelnou dominantu města v podobě evangelického kostela, z jehož věže se co čtvrt hodiny rozléhalo do kraje majestátní zvonění. Celý krásně upravený prostor před kostelem ještě umocňovala přítomnost ozdobné kašny.

Detailněji jsme si prohlédli i partnerskou školu. Naši žáci záviděli těm místním především sportovní halu, bazén, specializované učebny a množství volně přístupných PC na chodbách.

Díky pořízeným fotografiím jsme nashromáždili mnoho materiálu ke ztvárnění v brožuře. Navštívená místa jistě poskytla malým kreslířům dostatek inspirace. Věřme, že se dílo podaří. Po dvanácté hodině jsme nastoupili cestu zpět domů, kam jsme bez jakéhokoliv problému dorazili přibližně asi ve dvě. Během několika dní se vyberou konkrétní místa, domluví se, kdo a co bude malovat a může se začít tvořit.

Mgr. Aleš Plevka