2. a 3. dubna 2024

• sociální asistent
  • školní psycholog

Začínáme číst, psát, počítat

Utíká to jako voda. Už druhý měsíc chodí děti do školy. Nástup a první dny bez pomoci rodičů zvládly děti na výbornou.
První školní týdny jsou přípravným obdobím, které je zaměřeno hlavně na to, aby se děti naučily samostatnosti. Všechny děti už si umí připravit pomůcky na hodinu, znají a dodržují školní pravidla, orientují se v naší velké škole.
Během prvního měsíce jsme se s dětmi zaměřili hlavně na cvičení a úkoly, které jsou předpokladem pro úspěšné zvládnutí dalšího školního učiva. Byly zaměřeny na  orientaci v prostoru (vpravo, vlevo, vpředu, vzadu, nahoře, dole, poloha svislá, vodorovná, šikmá) vztahy uspořádání (před, za; více, méně, větší, menší) a poznávání barev a tvarů.
V českém jazyce jsme nejprve četli obrázky, vytleskávali slabiky, určovali náslovnou hlásku. Dnes už umíme číst první písmena M, A, L, skládáme slabiky, a dokonce čteme první slova. Věnujeme se přípravě na psaní, kdy prostřednictvím uvolňovacích cviků trénujeme správné sezení, úchop tužky a správnou techniku psaní.
V matematice počítáme do 5. Umíme určit počet prvků, čteme číslice, porovnáváme čísla, pracujeme s číselnou osou.
Aby učení nebylo mučení, často do výuky zařazujeme různé hry, pohybové aktivity a práci na interaktivní tabuli.
Děti jsou velmi šikovné, udělaly obrovský pokrok a já věřím, že budeme spolu takto úspěšně pracovat i v následujících týdnech a měsících.

Michaela Mokrá, třídní učitelka