Vlastnosti vody - povrchové napětí

ÚKOL:

Na hladinu čisté vody v misce opatrně polož jehlu tak, aby na vodě „plavala“. Potom přidávej po kapkách roztok tekutého mýdla nebo saponátu. Co pozoruješ? Vysvětli pozorovaný jev.

VYSVĚTLENÍ

Povrchové napětí je efekt, při kterém se povrch kapalin chová jako elastická fólie. Povrchové napětí způsobuje, že některé druhy hmyzu (například vodoměrky) se mohou pohybovat po vodní hladině. Proto se jehla udrží na hladině. Ovšem přidáním tekutého mýdla nebo saponátu se povrchové napětí vody sníží a plovoucí jehla klesne ke dnu.

ZKUS SI DOMA:

Na hladinu čisté vody v misce opatrně polož kovovou kancelářskou sponku, pokus opakuj. Rovněž můžeš provést pokus s padesátihaléřem.

Žáci byli velice šikovní a jehlu na hladinu vody položili úplně všichni a většina hned napoprvé. Pokusy v hodinách vždy žáky baví a všichni odcházeli spokojení.

Slámová D.