18. 4. 2024 v 16.30

TŘÍDNÍ SCHŮZKY

(dle informací třídních učitelů)

Světový den Braillova písma

Na 4. ledna připadá Světový den Braillova písma. Vyzkoušeli jsme si, jak se může v různých situacích chovat a cítit nevidomý člověk. Pověděli jsme si jak vzniklo Braillovo písmo (příběh malého chlapce Louise Brailla, který oslepl ve 3 letech) a vyzkoušeli si napsat tímto písmem své jméno. S různými pomůckami jsme si okolí prohlíželi očima člověka, který má oční zákal, trubicové vidění či nevidí vůbec. Děti si oči zavázaly šátkem a vyzkoušely si: kreslení jednoduchých obrázků, hledaly 2 stejné knoflíky v hromádce, párovaly ponožky, hmatem poznávaly svého spolužáka nebo si nalévaly vodu do sklenice. Také jsme si řekli spoustu důležitých informací o tom, jak pomoci nevidomému člověku, jak takový člověk vykonává běžné činnosti v domácnosti, jaké mají nevidomí lidé pomůcky, které jim usnadňují život. Na interaktivní tabuli jsme pracovali s pracovními listy s touto tématikou. Děti si to velmi užívaly, zaujatě poslouchaly a tento zajímavý den si pochvalovaly.

tř. uč. Mgr. Jana Hankerová