2. a 3. dubna 2024

• sociální asistent
  • školní psycholog

Žáci 8. A se potkali s géniem

V pondělí 9. prosince se žáci vydali na cestu proti proudu času. Jejich pouť byla pět set let dlouhá, neboť právě letos si připomínáme pětisté výročí, jež uplynulo od úmrtí slavného umělce, vědce a vynálezce Leonarda da Vinci. Průvodcem na této cestě do minulosti se stala žákům dvojice protagonistů z uskupení Pernštejni z Pardubic. Pořad byl zkomponován ze dvou částí. V té první prostřednictvím hraných scének byl žákům předestřen Leonardů osobní i pracovní život a byla jim představena i o na nejslavnější mistrova díla. Ve druhé části se pak žáci rozdělili do skupin, v nichž putovali po stanovištích, na nichž se nacházely reprodukce malířových obrazů a také zmenšené mechanické modely vynálezů jeho strojů, jež ulehčovaly lidem život či sloužily pro jejich zábavu. I díky této asi hodinové dějepisné exkurzi se potvrdilo, že Leonardo byl výjimečnou a velmi všestrannou osobností, která bořila geografické i časové hranice a která byla bezednou studnicí originálních nápadů a řešení. Snad si nyní o něm žáci budou pamatovat o něco více než jen to, že byl autorem slavné Mony Lisy.

Mgr. Aleš Plevka