Poslední zvonění

Akce, kterou před lety zakládal tehdejší ředitel ZŠ pan Antonín Křišťan, se s jednou velkou pauzou může dnes pyšnit již bezmála takřka čtyřicetiletou tradicí konání. I přes svou "dlouhověkost" se stále těší nemalé přízni občanů Habartova.

Přestože je scénář akce v poslední době téměř neměnný,  existuje mnoho věcí, které je nutné domlouvat a připravovat pokaždé znovu. Konání Posledního zvonění spadá do ranku členů komise pro sport a kulturu, kteří ve spolupráci se zaměstnanci školských zařízení ve městě mají vše na starost.

Přeje-li akci počasí, shromažďují se školáci i stovky jejich rodinných příslušníků, kamarádů a známých na náměstí Přátelství. Tak tomu bylo i letos v pondělí 24. června v patnáct hodin. Školní rok pro habartovské žáky končil tedy asi o týden dříve, neboť školní areál již ovládli řemeslníci, kteří se zaslouží o to, aby přes prázdniny interiéry školy doznaly několika znatelných vylepšení.

Cílem celého malého slavnostního setkání, je jakési předání pomyslné štafety docházky do místní ZŠ. Nezřídka se podaří, že se tak děje třeba i v rámci sourozeneckých dvojic nebo širší rodiny.

Aktivní účastníci, tedy nastávající prvňáčci a vycházející deváťáci, se však scházejí již o něco dříve a to u budovy Městského kulturního střediska, kde se zformuje průvod slavnostně oděných deváťáků a okostýmovaných capartů. Společně ruku v ruce se přemístí po několika minutách a za doprovodu hlasité hudební produkce, na již diváky zaplněné prostranství náměstí.

Zde se taktovky chopili dva určení moderátoři z deváté třídy, kteří pak celou akci sprovázejí mluveným slovem. Ti na improvizované pódium nejprve pozvali ředitele ZŠ pana Mgr. Václava Riedla, který zazvoněním na historický zvon a následně pronesením několika vět celou akci zahájil. Pana ředitele následně vystřídal se svým stručným a výstižným proslovem i habartovský starosta pan Ivo Zemek.

Dále je v programu vymezen prostor pro školáky, kteří v krátkém kulturním vystoupení předvedou něco z toho, co již dovedou. Mrňousové z MŠ Duhová letos secvičili tanec „Slunce svítí“. S tímto motivem skvěle korespondovala zářivě žlutá trička budoucích školáků. Děti z MŠ Okružní vsadily na tanec o ježibabě a i jejich svršky v podobě otrhaných hadrů, rozcuchaných vlasů a děsivého make-upu k tomu byly náležitě přizpůsobeny. Deváťaci se i tentokrát omezili na obligátní zpěv dvou písní.

Na pořadu pak bylo předávání dárečků, které si pro sebe vzájemně školáci připravili. Tímto aktem pro mrňousky akce skončila. Na deváťáky však ještě čekala milá povinnost a to zvěčnit se prostřednictvím svého podpisu v kronice města. Tento okamžik jim bude připomínat pamětní list, stříbrný náramek a letos navíc i absolventská šerpa.

Poté se již naposledy ujali slova moderátoři, kteří závěrem přednesli proslov, ve kterém zavzpomínali na uplynulých devět let a ve kterém nezapomněli poděkovat spolužákům, rodičům a učitelům, pro které si ještě jakožto malou pozornost připravili navíc i květinu.

Posléze ještě jednou a tentokrát již definitivně zazněl zvon a to byl signál, který znamenal chvíli rozloučení. Stisky rukou, úsměvy, fotografování a možná i nějaká ta slza celou akci ukončili a teď už hurá na prázdniny.

Mgr. Aleš Plevka