Akademie 2012

V rámci roku, připomínajícím padesát let existence školního areálu v ulici Karla Čapka v Habartově, byla na pořadu další slavnostní akce pod názvem Školní akademie. Takřka dvě stě padesát ze zhruba tří set žáků základní školy se nejrůznějším způsobem podílelo na realizaci skvělého představení.

Několikaměsíční úsilí žáků a pedagogů ZŠ Habartov K. Čapka 119, věnované nácviku a promýšlení sebemenších drobností samotné organizace slavnostního dne bylo završeno ve čtvrtek 17. května. Desítky hodin nácviků a pilování, přípravy rekvizit, výzdoby sálu, kostýmů, výběru doprovodné hudby, propagace akce a dolaďování technických detailů, to vše se mělo zúročit během jediného dne.

Ve čtvrtek se na naší škole neučilo. Vše bylo podřízeno akademii. Žáci se scházejí u Městského kulturního střediska. Zde od devíti do dvanácti hodin probíhala generální zkouška. Již předtím byl však sál krásně nazdoben a v plné permanenci také byl i mistr zvuku J. Krapf, který za pomoci několika osmáků připravoval veškeré technické zázemí. Věnoval nám zcela nezjištně celý svůj den a my mu tímto velmi děkujeme.

V devět vše vypuklo, moderátorská dvojice složená z děvčat z 9. A (L.Cickové a F. Dubové) se poprvé chopila mikrofonu a, byť s mírnou nervozitou, se pustila do díla. Nutno podotknout, že děvčatům se celá tři vystoupení podařila odprezentovat s naprostým přehledem, vkusně a vtipně a domnívám se, že tak značnou měrou obě dvě dívky přispěly ke zdaru celé akademie.

Vše běželo takřka bez obtíží, tu a tam se jen něco doupřesnilo či na místě dořešilo. Zásadní potíže se ale nevyskytly, poněvadž většina účinkujících si svá čísla zkoušela několik dnů dopředu dokonce i na pódiu, které tak bylo pokryto nejrůznějšími značkami, které vystupujícím usnadňovaly orientaci.

Generálka se povedla, následovala asi dvouhodinová pauza na oběd a pak nás již čekala dvě ostrá představení. Jedno od čtrnácti a druhé od sedmnácti hodin. Zatímco během toho prvního byla asi čtvrtina míst v sále vinou dřívějšího začátku neobsazena, to druhé se mohlo pyšnit téměř stoprocentní obsazeností. Snažení školáků tak zhlédlo bezmála šest set diváků, kteří potleskem i dobrovolným vstupným ocenili jejich výkony.

Žáci spolu s učiteli si pro ně přichystali pestrou mozaiku složenou z pěveckých, tanečních, recitačních i dramatických čísel a dokonce nechyběla ani ta cizojazyčná. Celkem jich bylo k vidění během hodiny a tři čtvrtě takřka dvacet. Generálka nás příjemně naladila, ale ostrá vystoupení byla ještě o úroveň výše a to především díky maskám a kostýmům, které všemu dodaly potřebný šmrnc a glanc. Přibylo i trochu oněch oficialit, když v úvodu s krátkým proslovem vystoupil pan ředitel Mgr. V. Riedl a v závěru posledního představení i páni starostové I. Zemek a V. Bachmann, starosta partnerského Lengenfeldu.

Jinak však byli v ten den v hlavní roli především naši žáci. Před očima diváků dováděly červené berušky a trénovaní modří Šmoulové, nebojácná zvířátka bránila les před nepořádníky, zpívalo se česky i anglicky, třeťáci nás vzali na nefalšovaný pohádkový bál, zastavili se i Erbenův Vodník, country tanečníci, orientální tanečnice, Poupata, houževnatá řepka Pepka s celou bandou, trochu nás pak vyděsila Barandovská Polednice a smích nám na tváři vykouzlil rozpustilý Krtek či šišlavý Sysel. Se svou troškou do mlýna dorazila i čarodějnice vařící pohádky a školní pěvecký sbor.

Vše běželo jak na drátkách, obměny scény byly díky pomocníkům dílem okamžiku a

číslo za číslem sklízelo bouřlivé a naprosto zasloužené ovace zaplněného sálu. Program měl spád a švih a na nudu nebyl čas. Neustále se bylo na co koukat, co poslouchat. Prostor ovládala skvělá atmosféra.

Únava účinkujících i pedagogů však narůstala a byla značná, ale bylo více než patrné, že se vyplatila.  Druhý den ve škole to však vypadalo téměř jako po vymření. Vždyť jsme ze sebou měli desetihodinový maratón plného nasazení. Zatímco část žáků zůstala doma, kantoři, byť s notnou dávkou sebezapření a s nejrůznějšími zdravotními neduhy, dorazili všichni. Náladu nám všem alespoň trochu zvedl svým poděkováním pan ředitel.

Akademie 2012 ZŠ Habartov je u konce. Byla to naše druhá novodobá zkušenost a přesto, že se opět vyskytly nějaké nedostatky, tak jsem přesvědčen o tom, že celá akce se povedla na podtrženou jedničku, za což se ještě jednou sluší poděkovat všem jakýmkoliv způsobem zainteresovaným lidičkám, kteří se na tomto úspěchu podíleli.

Více fotografií na: www.habartov.webnode.cz

Mgr. Aleš Plevka