Vánoční muzikál v Lengenfeldu

Habartovská škola již několik let udržuje partnerství s lengenfeldskou školou G. E. Lessinga. Před časem jsme byli osloveni, jestli bychom se nechtěli zapojit do přípravy vánočního muzikálu, který tamější škola uvádí vždy jednou za 2 roky. Onen nápad zaujal naši němčinářku paní Bc. Martinu Vaňkovou, která se za naši stranu ujala jeho realizace.

Následně se tedy kolegyně pustila do výběru adeptek, které by mohly naši školu a potažmo i město Habartov reprezentovat při akci, která je v Lengenfeldu mnohaletou a milou tradicí. Předtím však ještě obdržela scénář a hudbu, která měla posloužit jako podklad pro naše číslo. Výběr to nebyl jednoduchý, navíc se mnohokrát v průběhu nácviku musel v důsledku onemocnění děvčat či jiných obtíží měnit.

Následkem toho se tak měnila i choreografie, která vznikala takřka za pochodu. Změny v obsazení přinášely i komplikace s kostýmy, které již na míru během té doby vznikaly v Lengenfeldu. Přestože se dívky a paní učitelka věnovaly v posledních týdnech nácviku o přestávkách a veškerých volných chvílích, a strávily tak nácvikem mnoho hodin, odjížděly v pátek 2. prosince ráno do Lengenfeldu vybaveny i značnou porcí trémy.

Během dopoledne na místě konání ve společenském sále střeleckého spolku probíhala generální zkouška, při níž naše děvčata poprvé vystoupila společně s dalšími účinkujícími, kterých bylo v devadesátiminutovém muzikálu celkem 130. Odpoledne byl pětici dívek odměnou výlet do Zwickau, kde probíhaly vánoční trhy. Následně je čekal nocleh v penzionu a druhý den dvě slavnostní vystoupení.

Na jedno z nich v sobotu odpoledne dorazila na pozvání do Lengenfeldu i čtyřčlenná habartovská delegace zastoupená panem starostou Ivo Zemkem v doprovodu manželky, panem ředitelem základní školy, Mgr. V. Riedlem a místostarostou Mgr. A. Plevkou.

Sál byl zaplněn do posledního místečka, a tak po krátkém oficiálním úvodu a přivítání, které obstarala ředitelka lengenfeldské školy paní Steffi Wandrack, se ve dvě hodiny započal před našimi zraky odvíjet sváteční příběh.

Ten vyprávěl o tom, jak ledový král zamýšlel zhatit kouzlo Vánoc, jak vše dělal pro to, aby krásné zvyky, písně, dárky a vše, co s Vánoci souvisí, upadlo do zapomnění. Jeho snažení však nakonec zhatil vánoční skřítek Rudi, který za pomoci malé dívky a kouzelné melodie zlého krále udolal.

Celý příběh byl umně vystavěný. Písně se střídaly s hereckými výstupy, recitací a tanečními a pěveckými čísly. Oživením byla i originální akrobatická vložka. Pojítkem vystoupení se staly písničky v podání vynikajícího pěveckého sboru. Muzikál doplňovaly i ručně malované kulisy a všichni vystupující byli oděni do příznačných kostýmů. Všechno včetně světelných a zvukových efektů do sebe báječně zapadalo a byl vytvořen celek, který prostě neměl chybu.

Jsme rádi, že ani naše dívky se neztratily a svým několikaminutovým tanečním číslem dokonale zapadly do této pestré mozaiky. Celý projekt je o to obdivuhodnější, že na všem od výroby kostýmů, přes malbu kulis až po samotné účinkování se podíleli výhradně žáci lengenfeldské školy. Jediným opravdovým profesionálem v celém týmu byl pan zvukař.

Snažení všech bylo oceněno po závěrečném tónu, kdy se ze sálu ozval bouřlivý potlesk, který sílil a byl zakončen povstáním přítomného publika. Už teď se těšíme, že za dva roky se opět u této bezchybné akce naše školy sejdou znovu. Dívkám i paní učitelce patří díky za jejich čas a skvělou prezentaci školy i města.

Mgr. Aleš Plevka