Vývoj rockové hudby 80. a 90. let

Mgr. M. Parnahaj si totiž na pátek 2. prosince pro žáky habartovské základní školy připravil druhou část svého komponovaného, populárně-naučného hudebního pořadu o největších osobnostech hudebního showbyznysu.

Je nutné poznamenat, že pan Parnahaj k nám do Habartova jezdí již několik let a jeho pořady si udržují velmi dobrou úroveň a hlavně se také líbí žákům, kteří dokážou zhruba šedesát minut čistého času udržet soustředění a pozornost, což je u nich v takové míře věc veskrze neobvyklá.

Onen poslední pořad začal stručným opakováním z minula, kdy jsme si v rychlém sledu prostřednictvím promítané fotoprezentace připomněli hvězdy z prvního dílu. K nim patřil např. E.Presley, B. Marley či kapely Kiss, ABBA a další.

Poté jsme se již za doprovodu poutavého a zajímavého komentáře ponořili do víru posledních dvou desetiletí dvacátého století. Svou exkurzi jsme zahájili králem popu M. Jacksonem a následně před námi defilovaly další hvězdy, z nichž mnohé ještě stále zásobují svými hity žebříčky současných světových hitparád. Na fotografiích a v krátkých videosekvencích se před námi objevovaly kapely, zpěvačky a zpěváci, z nichž si namátkou vybavuji kapely U2, Nirvanu, Jona Bon Joviho a z jednotlivců třeba B. Adamse, Prince, C. Dion, M. Carey, W. Houston.

Mnoho písní během hodiny také odeznělo. Některé jen kratičce v originále prostřednictvím videa, ty další pak naživo v upravené a zkrácené verzi díky halfplaybacku. Každou živou ukázku žáci ocenili potleskem a mnohdy jen litovali, že nezazní píseň celá. Tento nedostatek byl ale pro ně bohatě vyvážen tím, že se v rámci průvodního slova dozvěděli spoustu zajímavostí o nejrůznějších hudebních rekordech týkajících se prodeje desek a úspěšnosti písniček v hitparádách či další informace o pikantním životě hvězd.

Hudba je prostě fenomén, který stále táhne a je v nejrůznějších formách a podobách součástí života lidí všech věkových kategorií a pan Parnahaj našel způsob jak současné mládeži zajímavě zpřístupnit i muziku, která jinak u ní zrovna nefrčí. Na příští rok se prý můžeme těšit na program s pořadovým číslem tři, který nás zavede do žhavé současnosti, a my jsme jen zvědavi, které soudobé hvězdy nám budou představeny.

Mgr. Aleš Plevka