Křest brožury

V kinosále Městského kulturního střediska se uskutečnil křest brožury Habartov-Lengenfeld očima dětí.

Po více jak půlroční práci byl završen vznik dvojjazyčné brožury, která představuje partnerská města Habartov a Lengenfeld, viděná očima svých dětských obyvatel. Brožura mohla vzniknout díky podpoře města Habartov a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Investice do vaší budoucnosti.

Slavnostní akt se uskutečnil v sobotu 19. listopadu od sedmnácti hodin, kdy se stal také součástí oslav 50. výročí existence školního areálu v Habartově.

Samotný křest se odehrál v nádherně vyzdobeném kinosále a byl vrcholem asi devadesátiminutového programu, přičemž mu však předcházelo několik bodů, které měly navodit a podpořit slavnostní atmosféru. Mezi pozvanými hosty se nacházeli reprezentanti obou měst a i obou škol, nechyběli samozřejmě ani samotní tvůrci, kteří do více jak sedmdesátistránkového díla přispěli, a v neposlední řadě byli pozváni současní i někdejší zaměstnanci školy.

Večer zahájilo vystoupení školního pěveckého sboru pod taktovkou paní učitelky Krapfové, jejíž manžel se postaral i o bezchybné nazvučení. Během následujících desítek minut pak členové sboru vystoupili ještě několikrát, a postarali se tak o vkusný doprovodný program. Poté se mikrofonu ujala moderátorka večera paní D. Pospíšilová, která všechny přivítala, a v zápětí předala slovo řediteli ZŠ Habartov, Mgr. Václavu Riedlovi. Ten se následně za doprovodu fotoprezentace postaral o malý exkurz do historie školství v Habartově. Štafetu od něj posléze převzal Mgr. A. Plevka, který prezentoval žhavou současnost, pestrost školní výuky a dosažené školní úspěchy.

To vše trvalo něco přes hodinu a pak již došlo na samotné představení brožury. Ta se skládá ze dvou částí, ta první je textová a je možné se v ní dočíst několik základních informací o obou městech a také to, jak své město vidí vybraní žáci. Část druhá je převážně obrazová. Vznikla tak, že děti z Habartova navštívily Lengenfeld a naopak lengenfeldští žáci Habartov. Zde si vybrali a nafotografovali místa, která je zaujala, a ty pak výtvarně přenesli na papír. Vše jsme předali k digitálnímu zpracování tiskárně, která nám vytvořila i grafický design a 2000 exemplářů i vytiskla.

Na pódium byli pozváni oba ředitelé, Mgr. Riedl a ředitelka lengenfeldské střední školy paní Steffi Wandrack, kteří se také k partnerství a samotném projektu několika slovy vyjádřili. Byla to slova pochvalná, která zároveň dávají tušit, že naše takřka 4-letá spolupráce se bude i nadále rozvíjet. K oběma ředitelům postupně přibyli i všichni přítomní tvůrci a také oba starostové pan Zemek a Bachmann a pak již nic nebránilo tomu, aby jeden výtisk brožury byl zbrocen proudem ze dvou lahví šampaňského, čímž byl křest takřka dokonán.

Zbyl ještě čas na předání dárků tvůrcům a samozřejmě také na poděkování všem, kteří na vzniku brožury jakkoliv spolupracovali. Velký dík však především náleží městu Habartov a Evropskému fondu pro regionální rozvoj. Investice do vaší budoucnosti a to za finanční podporu, bez níž by brožura Habartov-Lengenfeld očima dětí světlo světa prostě nespatřila. Děkujeme. Závěrem proběhlo již jen rozloučení a zmiňovaná brožura se může vesele vydat do světa.

Mgr. Aleš Plevka