Setkání s legendami popmusic

Žáci habartovské základní školy se setkali s legendami světové popmusic.

V pondělí se osazenstvo prvního i druhého stupně asi na jednu hodinu přesunulo ze školních lavic do sálu místního kina. Tam je totiž čekal hudebně- naučný program s názvem Vývoj moderní popové hudby 50.- 70. let 20. století

Krátce po deváté hodině mohl, nám již starý známý, Mgr. Milan Parnahaj přivítat žáky svým obligátním: " Ahoj!". Stejně tak mu odpovědělo více jak dvě stě dětských hrdel. Exkurz proti proudu času po ose populární hudby mohl začít.

Nutno podotknout, že s panem Parnahajem a jeho produkcí se setkávám během své učitelské praxe již minimálně pošesté a podle sebe i reakce svých žáků soudím, že jeho program je promyšlený a dokáže vhodně voleným průvodním slovem i výběrem ukázek a zajímavostí udržet onu hodinu pozornost i současných adolescentů- tj. našich mnohdy již notně pubertálních žáků a to mu jistě slouží ke cti.

Pro letošek došlo v programu ještě k jedné příjemné inovaci. Žáci dostali prostřednictvím dataprojektoru možnost vidět dobové fotografie interpretů na velkém promítacím plátně. Nezůstalo však pouze u statických fotografií, ale mnohdy došlo i na autentické filmové záběry, a tak měli posluchači šanci potkat se, byť takto zprostředkovaně, s nefalšovaným originálem.

Naše výprava započala u legendy- rock n´rolového krále Elvise Presleyho a přes setkání se spoustou kapel jako např. Bee Gees, ACDC, ABBU, KISS, GENESIS a samozřejmě legendární BEATLES i se skvělými jedinci E. Johnem, R. Stewartem, D. Bowiem, J. Brownem, B. Dylanem a mnohé další skončila na sklonku 70. let 20. st.

Ukázalo se, že byť současní teenageři ve svém volnu poslouchají docela určitě zcela jinou hudbu, ani produkce těchto velikánů, z nichž již mnozí pobývají v hudebním nebi, jim nebyla zcela cizí a u mnohých songů se divili, že si je mohli pobrukovat již jejich rodiče a dodnes se hrají v komerčních rádiích. Je to důkazem toho, že pokud je muzika po všech stránkách skvělá a výjimečná, přežije na výsluní i desítky let.

Mnohdy si účinkující, kteří využívali při svých ukázkách halfplayback, vysloužili i vytleskávání do rytmu a navrch i závěrečný potlesk. Těsně před koncem programu se našel i prostor pro zvídavé dotazy žáků, na které se snažil pan Parnahaj co možná nejlépe odpovědět a za to i setkání se skvělou muzikou mu patří dík.

Mgr. Aleš Plevka