2. a 3. dubna 2024

• sociální asistent
  • školní psycholog

Telefonování

Jedním z plánovaných témat slohových cvičení v českém jazyku je telefonování. Děti se tohoto tématu krásně ujaly, a to nejprve dne 3.3.  Nejdříve děti vymýšlely, komu a kam všude se dá volat, a z jakého důvodu.  Potom sestavovaly pravidla telefonování, a to zejména tehdy, nejedná-li se o hovor mezi kamarády, kdy si zkrátka chtějí pouze tzv. „poklábosit“.  Nezapomněly na věci, jako je pravidlo představování se při hovoru, hlasité, zřetelné a ne příliš rychlé vyjadřování se, samozřejmě neskákání do řeči a slušnost během hovoru, v určitých situacích je vhodné optat se na to, zda-li volaný má na volajícího čas. Došlo i na další důležitost, a tou je předem si dobře promyslet, co vlastně chceme a budeme říkat.  Dál už děti čekala práce ve dvojicích, a to dobře si promyslet, kdo a z jakého důvodu bude komu volat. Hovor si sestavily a potom už nám celý telefonát předvedly před celou třídou. Ostatní děti bedlivě poslouchaly a následovalo zhodnocení, zda-li bylo vše v pořádku a nic důležitého nechybělo, nebo naopak. V tématu telefonování se pokračovalo i následující týden, kdy si děti, kromě dalších hovorů, vytvořily svůj telefon na výkresu. Někteří žáci si telefonování náležitě užili. A my ostatní jsme byli svědky volání např. do ordinace kvůli nemocnému dítěti, do pizzerie kvůli objednání pizzy, volání na inzerát, kdy volající měl zájem o koupi králíka a další.

Mgr. Alena Karanikolova