Po stopách Goetha v Německu - Výmar

Dům J.W.Goetha

Toto je dům Johanna Wolfganga von Goetha.

Bydlel v tomto domě  se svou ženou  Christianou Vulpius a svým synem v letech  1776 - 1832 .

Nejdříve si dům pronajmul a později ho dostal od vévody Ernsta Augusty darem.

Dům neměl koupelnu a toaletu, ale to  bylo svého času běžné.

Zahrada měla štěrkovou cestu k procházkám, vznikly zde 2 altány a studna.

Dole u vchodu jeho domu byly 2 vjezdy pro kočáry, přední a zadní dům měly hezky zařízené  soukromé místnosti.

Dům stál ve Výmaru na ulici  Marienstraße na tzv. ženském místě (scházely se zde ženy- např.při nabírání vody)

Když Goethe zemřel, zdědila dům jeho nevlastní dcera Ottilie a její tři děti. Dnes je v domě muzeum.

Prohlídka města Výmar

Goetheho dům (14), Schillerovo  dům (39),

Kostel sv. Petra a Pavla (43),Wittumský palác (51),

Národní divadlo/ Pomník Goetheho a Schillera ( 6),

Anna- Amalia- knihovna (22)

Knihovna Anny Amálie

Anna-Amalie se vdala v 16 letech za  Ernsta Augustu Konstantina II. Měla s ním dva syny. Anna-Amalie převzala v 18 letech regenství  ( regent - dočasný zástupce panovníka) za jejich syna (koruní princ Karel August). Anna-Amalie založila divadlo a muzeum. V roce  1766 dovolil  Wilhelm Ernst August, aby  Anna-Amalie přestěhovala knížky do zeleného zámku. Anna-Amalie zde založila první knihovnu. Čtenář si mohl vypůjčit knížky na tři měsíce. Dnes jsou ve Výmaru dvě knihovny – jedna nová a jedna stará. V knihovně  Anny-Amalie shořelo 204 knih a mnoho cenných knih bylo požárem poškozeno.  Nová knihovna se nachází v bývalém zámku Goetheho bratrance. V obou knihovnách je více než milion knih. Knihy si můžete v knihovně půjčit a zde je číst. Goethe vedl tuto knihovnu až do své smrti. Nejznámější místnost je rokokový sál. Tento sál je třípatrový a je vyzdoben dvanácti pilíři a uprostřed stojí busta. Střecha je oválná. Knihovna je dnes současně muzeum a čítárna. Pořádají se zde také často různé přednášky.Člověk si zde může dobře odpočinout a v klidu se soustředit na čtení knih.

Kostel sv. Petra a Pavla

Tento kostel má vlastně dvě jména – Herderův kostel a kostel sv.Petra a Pavla.

První jméno Herder je podle prvního duchovního pastora.

Herder se narodil 25. srpna  1744 v Polsku. Měl čtyři děti.Byl to známý básník a vědec. Psal především o jazycích.

Herder a  Goethe se poprvé setkali ve Štrasburku. Herder se tam léčil a Goethe tam studoval.

Oba měli různou povahu, ale stali se později nejlepšími přáteli. Jejich přátelství bylo hluboké, často se ale také o něčem dohadovali a diskutovali. Herder přijel do Výmaru, protože zastával velmi vysoký církevní úřad v tomto významném městě, které mělo tenkrát šest tisíc obyvatel. Zemřel 18. prosince 1803 ve Výmaru.

Schilerův dům

Dům stojí ve Výmaru v Schilerově ulici a byl postaven roku 1777. Na přání svého přítele a pracovního kolegy Goetha se Schiler přestěhoval z Jeny do Výmaru. Nejdříve bydlela jeho rodina v podnájmu, ale měl kromě ženy Charlotty také  4 děti, takže potřebovali více místa.

Poté uviděl Schiler tento dům a byl zrovna  na prodej. Půjčil si chybějící částku a roku 1802 se nastěhoval do tohoto domu. Každé patro mělo svou funkci. V přízemí byla kuchyň a místnosti pro služebnictvo. V prvním patře byl obývák. V podkroví měl pracovnu. Schiler byl po svém přistěhování nemocen, přesto pracoval až do konce na svých knihách.  Setkával se s Goethem, nebo spolu chodili do divadla.

Schiler zemřel roku  1805 ve své pracovně. Dnes je v jeho domě muzeum.

Pomník Gortheo a Schilera

Tento pomník Goetheho a Schilera je vyroben z kovu a bronzu. Za ním stojí národní divadlo. Je velmi bohatě vyzdobeno. Je možno zde uvidět divadelní, hudební i taneční vystoupení.

Umělec, který vyrobil pomník se jmenoval   Ernst Rietschel. Na pomníku jsou Goethe a Schiler stejně vysocí. Ve skutečnosti byl Goethe vysoký  1,69 m a Schiler 1,90 m. On ale chtěl, aby na pomníku byli stejně velicí.

Goethe zaměstnával v divadle herce na pevný úvazek. Potulní herci neměli tenkrát dobrou pověst. Goethe chtěl, aby se publikum cítilo dobře. Staral se i o dopředu tištěný divadelní plán. Pod jeho vedením od roku 1817 se odehrálo okolo 4806 představení, což bylo 300 představení ročně. Divadlo se dříve jmenovalo výmarské dvorní divadlo. Goethe pracoval více než 26 let jako šéf tohoto divadla.

Wittumský palác

Tady vidíme Wittumský palác. Slovo Wittum znamenalo dříve vdovský a palác je z francoužštiny a znamená to malý zámek.  Tedy vdovský zámek.

Patřil vévodkyni  Anně Amalii, kterou si vzal roku  1756 vévoda za ženu. Bylo jí tenkrát teprve 16 let.

Ernst August II. byl výmarský vévoda v Sasku a Eisenachu. Měla s ním dva syny. Jmenovali se  Carl August a Friedrich Ferdinand Constantin. Carl August se stal po smrti svého otce novým vládcem.

Po smrti svého muže, který zemřel  28.3.1758 se vévodkyně odstěhovala z Wittumského paláce. Bydlela poté v městském zámku.

Anna Amalie zvala na večeře do Wittumského paláce  známé osobnosti. Vyprávěli si zde novinky ze světa, diskutovali, nebo muzicírovali.  Těmto akcím se říkalo „múzy na dvoře“ a Goethe se těchto setkání zúčastnil každý pátek.

Anna Amalia zemřela 10.4.1807. Poté byl dům vždy pronajímán. Velkovévoda Carl Alexander zde otevřel v roce 1875 muzeum. Chtěl ukázat, jak žila tamní šlechta a postavil pomník „matce dvorských muzeí“.  Od roku 2016 - 2018 byly starší části budov restaurovány.

Město Výmar

Počet obyvatel :cca.65 000

Plocha: 3 590 hektarů

(asi 4 700 fotbalových hřišť)

Vlajka: černý lev na zlatém podkladě

Náš projekt se jmenuje „Goethe spojuje“ a

Goethe řekl o Výmaru:

“ Kde najdete tolik dobrého na takovém malém místě!“

Proto vám doporučujeme při návštěvě tohoto mměsta navštívit tyto památky:

Zeměpisná poloha

Souřadnice: 11° 20´v.d.     51°  s.š.

Spolková země: Durynsko

Ostatní zepisné údaje: leží na řece Ilm

Život a dílo