2. a 3. dubna 2024

• sociální asistent
  • školní psycholog

Erasmus

Dlouholeté přátelství mezi našimi partnerskými školami v Habartově a Lengenfeldu bylo stvrzeno několikaletým projektem Erasmus +. Tématem tohoto velkého projektu byla osobnost Johana Wolfganga Goetheho, který velmi miloval hlavně západní Čechy.

Vydali jsme se společně doslova po jeho stopách, po místech, kde tento významný německý básník a spisovatel pobýval. A to v Čechách i v Německu. Objevili jsme spousty zajímavých míst a dozvěděli spousty nových informací. Žáci společně nastudovali texty o těchto místech, kulturních památkách a pak je i společně navštívili. V Německu to bylo kulturně významné město Weimar a v Čechách pak lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně, ale i hrad Ostroh a zámek Kynžvart.

V první fázi tohoto projektu jsme se podrobně zabývali i jeho literární činností. Vybrali jsme si významné dílo - Faust. Tuto hru jsme upravili do kratší a jednodušší verze. Každá škola vyrobila své loutky a nastudovala v obou jazycích úpravu tohoto díla. Ohlas v Německu byl veliký a myslím, že jsme měli velmi dobrý pocit ze zdařilé práce.

Na posledním výměnném pobytu v Lengenfeldu žáci společně vybírali zdařilé fotografie
a texty ze společných výletů a vytvářeli elektronického průvodce – po Goetheho stopách.

Veškeré materiály, které jsme nasbírali o této významné osobnosti, ale i o době ve které Goethe žil, bylo možné na závěr uvidět na výstavě v prostorách školy během jara tohoto školního roku. I přes složité Coronavirové období se nám podařilo tento pěkný projekt letos ukončit.

Žáci měli během výměnných pobytů možnost navázat cizojazyčná přátelství, procvičit si své znalosti, získat novou motivaci pro výuku německého jazyka. Společně prožité chvíle určitě zanechaly v paměti žáků mnoho krásných vzpomínek na celý život, protože jsme si užili spoustu legrace, ale i společných kulturních i sportovních zážitků.

M. Vaňková