18. 4. 2024 v 16.30

TŘÍDNÍ SCHŮZKY

(dle informací třídních učitelů)

Den s olympionikem

Díky splnění podmínek Sazka olympijského víceboje během loňského školního roku a následnému štěstí při losování z mnoha škol z celé České republiky se mohli žáci habartovské ZŠ těšit na den strávený s českou sportovní hvězdou.

Před několika týdny nám bylo sděleno, že do Habartova v úterý 17. října zavítá plážová volejbalistka, někdejší členka populární dvojice "Kiki a Maki" Kristýna Hoidarová Kolocová, která se aktuálně honosí titulem vicemistryně Evropy, který před několika měsíci vybojovala spolu s Michalou Kvapilovou v lotyšské Jurmale.

V historii naší školy se jednalo o vskutku ojedinělou událost, a tak se na ni žáci i učitelé patřičně připravili. Dětem se dostalo informací o beachvolejbalu i samotné sportovkyni, pečlivě byla vybrána a sestavena sportovní družstva a naše asistentky vyrobily pro sportovce jmenovky. Pak již nezbývalo nic jiného než se přimluvit za pěkné počasí, neboť prostory naší tělocvičny by neumožnily přítomnost všech žáků školy, kteří by tak o toto příjemné setkání bohužel přišli.

Naše prosba byla nakonec vyslyšena a my mohli celé sportovní dopoledne přesunout na hřiště s umělým povrchem, které se nachází ve venkovním sportovním areálu. Realizační tým z Prahy dorazil včas a hned se pustil do příprav. Prostor bylo nutné náležitě vyzdobit a také se chystalo pět soutěžních stanovišť.

V deset hodin se k hřišti přiblížily i první zástupy sportovců, kteří byli následně oděni do barevných rozlišováků a opatřeni jmenovkami, aby se realizačnímu týmu Sazka olympijského víceboje ulehčila komunikace s dětmi. K sportovnímu souboji bylo připraveno celkem pět družstev, přičemž přidanou hodnotou bylo, že je tvořili žáci třetích až devátých tříd. Během soutěžení bylo skvělé pozorovat, jak tyto děti, jež dělí značný věkový rozdíl a běžně se téměř vůbec nepotkají, mezi sebou perfektně spolupracovaly a vzájemně se povzbuzovaly hnány touhou po co nejlepším osobním i týmovém sportovním výsledku.

Na pořad dne přišlo krátké oficiální zahájení, kdy pár slov přednesl ředitel školy pan Mgr. Václav Riedl, poté i starosta města Habartova  Ing. Petr Janura a garantka celého víceboje na naší ZŠ Mgr. Martina Trnková. Největšího aplausu se však samozřejmě dočkala sympatická volejbalistka, která hned v úvodu ochotně odpověděla na několik otázek, které jí děti položily.

Poté následovalo krátké rozcvičení a pak se již týmy odebraly na jednotlivá stanoviště, kde na ně až na jedinou výjimku, kdy museli žáci prokázat zručnost při vázání uzlu, čekaly především nejrůznější disciplíny testující jejich schopnost rychlosti, odrazu, skoku či  celkové koordinace pohybu. Výsledky čtrnácti členů družstva se sčítaly dohromady a porovnávaly s dalšími čtyřmi týmy.

Počasí nám nebývale přálo, po ranní mlze se naplno ukázalo podzimní sluníčko, a tak bezvadný den si zaslouženě užívala doslova celá škola a to ať již při sportování či při hlasitém fandění, které se po celou dobu rozléhalo do široka a daleka. Krátce po dvanácté hodině bylo dobojováno.

Dobu do sečtení a vyhlášení výsledků vyplnilo kouzelnické číslo s kruhy a provazem, které dětem nešlo na rozum a neustále to, co viděly, komentovaly slovem "cože?!". Nutno podotknout, že v Habartově se publiku zapůjčené kruhy kouzelníkovi posléze všechny vrátily zpět, a tak mohla být celá akce náležitě dokončena J.

Nastala tedy chvíle, kdy došlo na odhalení nejúspěšnějšího týmu. U nás se jím nakonec stal ten oranžový, ale to není podstatné, protože i z fotografií je jasně patrné, že děcka dala do sportování vše, co měla aktuálně k dispozici, a to je to hlavní. Drobnost na památku si ostatně díky sponzorům projektu odnesli všichni aktivní účastníci. A kdo ví, třeba i tento nevšední zážitek přiměje některé z nich, aby sport, a to v jakékoliv formě, hrál v jejich životě poněkud větší roli než doposud

Všichni zájemci, a bylo jich okolo tří set, pak spořádaně vystáli frontu, aby získali vlastnoručně podepsanou fotografii Kristýny Kolocové, která všechny podpisy navíc doprovázela i milým úsměvem.

Dnešní den se zkrátka po všech stránkách vydařil, žáci byli nadšeni a my za to děkujeme celému realizačnímu týmu Sazka olympijského víceboje v čele s přátelskou plážovou volejbalistkou Kristýnou Hoidarovou Kolocovou. Je tak pravděpodobné, že po tomto zážitku budou naši žáci plnit disciplíny aktuálního ročníku Sazka olympijského víceboje s ještě větší chutí a zápalem a i to je pro ně více než dobře. Celý pedagogický sbor naší školy se shodl na tom, že akce podobného charakteru mají neoddiskutovatelný smysl, neboť se stávají velkou pozitivní motivací pro všechny přítomné. Je jen velká škoda, že v řekách asi uplyne hodně vody, než budeme mít možnost prožít něco podobného.

Mgr. Aleš Plevka, třídní učitel VI. A